PRODUCTION STAGE

ESCAPE TO THE SILVER GLOBE

"Ucieczka na Srebrny Glob"  film dokumentalny próbujący rozwikłać jedną z największych tajemnic polskiej kinematografii. Jest to opowieść o nigdy nie kończącej się pierwszej polskiej superprodukcji science-fiction: "Na Srebrnym Globie", reż. Andrzej Żuławski. Produkcja nie ma sobie równych w tamtych czasach, nie tylko ze względów finansowych, ale także z powodu doskonałego castingu i lokalizacji. 

Przyczyny przerwania produkcji nie zostały do końca wyjaśnione. Pozostała legenda i kultowy, niedokończony obraz, który wciąż jest inspirowany przez filmowców z różnych części świata.

PRODUCTION STAGE

CZYŻYK

92-letni Zdzisław i jego 25-letnia wnuczka podróżują z Krakowa do odległych rejonów Kazachstanu, w których dziadek spędził dzieciństwo podczas II Wojny Światowej. W odległej o 5000 km kazachskiej wiosce szukają śladów pierwszej miłości dziadka, którą ten zmuszony był pozostawić przed siedemdziesięciu laty. Wnuczka pomaga dziadkowi odnaleźć się w trudnej podróży. Zdzisław zaś pokazuje jej świat, który do tej pory znała tylko z opowieści z dzieciństwa. Odkrywając miejsca i ludzi z przeszłości dziadka, oboje dowiedzą się czegoś o sobie i o swojej relacji.

OCCUPATION  1968

Projekt dokumentalny o Interwencji w Czechosłowacji w 1968 roku jest zbiorowym, subiektywnym spojrzeniem na żołnierzy "przyjaznych" armii oraz ich myśli i wspomnień na temat okupacji czechosłowackiej 

Pięć krajów Układu Warszawskiego okupowało Czechosłowację w 1968 roku. 50 lat później 5 reżyserów z tych 5 krajów zamierza nakręcić 5 krótkich filmów o inwazji z punktu widzenia ludzi, którzy wzięli udział jako okupanci.

Stalin and the Katyn Massacre

Film opowiada po raz pierwszy historię masakry w Katyniu widzianą z obu stron: ofiar i sprawców. Pokazuje, jak ta zbrodnia, przypisywana nazistom od 50 lat, została faktycznie dokonana przez sowiecką tajną policję NKWD...

W 1940 roku Związek Radziecki zarządził rozstrzelanie 22.000 polskich jeńców wojennych, z czego 4.500 zamordowano w lesie katyńskim w Rosji. W niezwykle szczegółowym filmie dokumentalnym Cedric Tourbe pokazuje, jak doszło do tej zbrodni przeciwko ludzkości i rzuca światło na paranoiczne i bezwzględne funkcjonowanie państwa sowieckiego.

TRUCKING GIRL

Iwona Blecharczyk jest energiczną, młodą blondynką, która nie tak dawno temu brała udział w konkursach piękności i planowała zostać nauczycielką języka angielskiego. Jej uporządkowane życie zmieniło się z powodu niespełnionej miłości. Mówi się, że "co cię nie zabije, to cię wzmocni". W ten sposób Iwona postanowiła zrealizować jedno z jej największych marzeń i została Trucking Girl.

Od kilku lat pracuje jako kierowca ciężarówki dla belgijskiej firmy przewozowej. Każdego dnia przejeżdża tysiące kilometrów, mijając innych ludzi i inne miasta.

Jej życie to ciągła podróż.